Z Radziwinowiczem o Rosji i Putinie

W styczniu rozpoczynamy cykl spotkań, który opatrzyliśmy hasłem „Rozmowy międzynarodowe”. Z dziennikarzami, publicystami i komentatorami będziemy rozmawiać o tym, czym żyje świat, a naszym  pierwszym gościem będzie Wacław Radziwinowicz, polski publicysta, reportażysta i dziennikarz prasowy oraz autor książki „Putin, car Atlantydy. Droga do wielkiej wojny”.

Spotkanie pt. „Zrozumieć Rosję”odbędzie się

19 stycznia o godz. 18:00

w Bibliotece głównej przy ul. Szafranka 7 w Rybniku.

Wacław Radziwinowicz urodził się w 1953 roku w Olsztynie. Jest jednym z najlepszych znawców rosyjskiej duszy i polityki. W latach 1992-1997 organizował i kierował olsztyńskim oddziałem „Gazety Wyborczej”, a następnie był wieloletnim korespondentem „GW” w Rosji, na Białorusi i w Ukrainie.

Deportowany z Białorusi w 2006 roku i wydalony z Rosji w grudniu 2015 roku, opisuje współczesnych Rosjan z talentem i wnikliwością. Jest autorem bestsellerów o Rosji „Gogol w czasach Google’a”, „Soczi. Igrzyska Putina” czy „Crème de la Kreml. 172 opowieści o Rosji”.

W 2014 roku otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike. W tym samym czasie został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, uzyskał też Nagrodę im. Dariusza Fikusa. Dwa lata później został uhonorowany nagrodą w konkursie MediaTory w kategorii NawigaTOR.

Podczas spotkania z Wacławem Radziwinowiczem zatytułowanego „Zrozumieć Rosję” porozmawiamy o jego najnowszej, wydanej w 2023 roku książce „Putin, car Atlantydy. Droga do wielkiej wojny”. To biograficzna kronika rządów Władimira Putina i jego drogi od chuligana do absolutnego władcy Rosji. Książka porusza również temat zagrożeń dla demokracji w krajach, gdzie putinizm staje się atrakcyjny.

Spotkanie poprowadzi Aleksandra Klich.

Wstęp wolny.