Propozycje zajęć bibliotecznych:
„Własny kolor” – spotkanie czytelnicze z elementami zabawy dla dzieci w wieku 2-4 lat. Zajęcia zachęcają do kontaktu z książką i ćwiczą umiejętność aktywnego słuchania. Dzieci utrwalają nazwy kolorów, doskonalą spostrzegawczość wzrokową i szybką orientację.
„Kolory jesieni” – spotkanie czytelnicze z elementami zabawy dla przedszkolaków. Dzięki zajęciom dzieci dostrzegają i potrafią opisać zmiany w przyrodzie związane z aktualną porą roku. Rozwijają także spostrzegawczość, uwagę i koncentrację oraz ćwiczą motorykę małą.
„Moc emocji – radość” – spotkanie czytelnicze z elementami biblioterapii dla przedszkolaków. Dzieci uczą się rozpoznawać i nazywać przeżywane emocje, co wspiera ich rozwój emocjonalny. Ćwiczą umiejętność komunikatywnego wypowiadania się oraz rozwijają motorykę dużą i wyobraźnię dotykową.
„Moc emocji – złość” – spotkanie czytelnicze z elementami biblioterapii dla przedszkolaków. Dzieci uczą się rozpoznawać i nazywać przeżywane emocje, co wspiera ich rozwój emocjonalny. Ćwiczą umiejętność komunikatywnego wypowiadania się, poznają sposoby na opanowanie i przezwyciężanie złości oraz biorą udział w ćwiczeniach relaksacyjnych.
„Biuro śledcze – trop biblioteka” – lekcja biblioteczna przeznaczona dla klas 1-3. Podczas zajęć dzieci odkrywają wypożyczalnię dla dzieci i jej księgozbiór. W czasie zabawy w detektywów przy użyciu mapy odnajdują ukryte koperty i rozwiązują ukryte w nich zadania.
„Kto się w książkach chowa?” – spotkanie czytelnicze dla klas 1-3, mające na celu rozbudzenie zainteresowań czytelniczych i rozwijanie wyobraźni. Dzieci poznają budowę książki oraz utrwalają zasady dbania o nią.
„Kraina uważności” – spotkanie czytelnicze dla klas 1-3. Podczas zajęć dzieci dowiedzą się czym jest uważność oraz wezmą udział w ćwiczeniach wzmacniających koncentrację uwagi i umiejętności aktywnego słuchania.
„Kości opowieści” – to warsztaty przeznaczone dla klas 4-6. Uczniowie trenują myślenie kombinatoryjne oraz ćwiczą wyobraźnię i kreatywność.
„To co powiesz może zmienić świat” – lekcja biblioteczna dla klas 7-8, której celem jest wspieranie rozwoju emocjonalnego i społecznego młodzieży oraz rozwijanie inteligencji emocjonalnej. Podczas zajęć uczniowie ćwiczą umiejętność porozumiewania się w sposób pozbawiony oceny.
„Haiku - poezja chwili” – lekcja biblioteczna z elementami biblioterapii dla klas 7-8, podczas której uczniowie poznają poezję haiku oraz podejmują aktywność twórczą.
W celu rezerwacji należy kontaktować się z Oddziałem dla Dzieci i Młodzieży: 32 4223541, wew. 3 lub wypozyczalnia.dzieci@biblioteka.rybnik.pl.