Z Markiem Krajewskim wychodzimy w miasto

Zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu „Biblioteka wychodzi w miasto”. W ramach Tygodnia Bibliotek, któremu w tym roku patronuje hasło „Biblioteka — miejsce na czasie”, 9 maja o godz. 18:00 w centrum handlowym Focus Park w Rybniku spotkamy się z Markiem Krajewskim, autorem bestsellerowych powieści kryminalnych w stylu retro.

Marek Krajewski to polski współczesny pisarz, autor powieści kryminalnych w stylu retro, laureat wielu nagród literackich i kulturalnych. Jest popularny w Polsce i na świecie, a jego książki przetłumaczono na ponad dwadzieścia języków. Z wykształcenia filolog klasyczny i językoznawca, jednak najbardziej znany jest jako autor książek o policjancie Eberhardzie Mocku z miasta Breslau oraz komisarzu Popielskim ze Lwowa. Twórczość Krajewskiego to kryminały osadzone w realiach przedwojennych polskich miast, z elementami horroru i makabry, ukazujące świat zbrodni, mrocznych sekretów, tajnych stowarzyszeń i sekt.

Zanim w 2007 roku Marek Krajewski poświęcił się całkowicie działalności literackiej, wykonywał różne prace. W latach 1992–2007 był zatrudniony w Instytucie Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Zadebiutował w roku 1999 powieścią Śmierć w Breslau.

Uhonorowany licznymi nagrodami i odznaczeniami, w tym Paszportem „Polityki” oraz Dolnośląską Nagrodą Kultury Silesia, w 2023 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia.

Jego książki były wielokrotnie adaptowane, zarówno na potrzeby teatru (m.in. Mock. Czarna burleska w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, w reżyserii Konrada Imiela), jak i telewizji (Erynie, reż. Borys Lankosz).

Na spotkanie z Markiem Krajewskim

zapraszamy do