Tydzień Bibliotek - wystawa prac Pauliny Czuchowskiej w Galerii Smolna

W ramach Tygodnia Bibliotek, Galeria Smolna zaprasza na wystawę malarstwa, grafiki i rysunku Pauliny Czuchowskiej. Prezentację pt. „Podróż od niepokoju do spokoju” zainauguruje wernisaż zaplanowany na 9 maja, godz. 18:00.

Na ekspozycję składają się cztery cykle prac, zrealizowanych przede wszystkim w „odizolowanym” czasie pandemii. Prace Pauliny Czuchowskiej inspirowane są obserwacją bliskiego otoczenia i jego wpływu na człowieka. Wiele z nich dotyczy własnych doświadczeń artystki i dokumentuje m.in. jej konfrontację z ludzkimi słabościami.

Na wystawę składają się cztery cykle prac:

1. „Moja przestrzeń” – prace wykonane techniką intaglio.
  2. „Tożsamość w budowie” – rysunki, technika mieszana.
  3. „Wojna domowa” - pastele i malarstwo olejne.
  4. „Przed państwem” - malarstwo akrylowe i olejne.

Wystawę można oglądać od 9 maja do 6 lipca

w Galerii Smolna

(Filia nr 8 PiMBP w Rybniku, ul. Reymonta 69 - przy SP 34).

Paulina Czuchowska o sobie:

Jestem absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych w Wodzisławiu Śląskim (specjalizacja druk artystyczny). Zostałam nagrodzona między innymi na XXI Międzynarodowym Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży w Toruniu. Jestem również stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020 oraz laureatką Ogólnopolskiego Przeglądu Plastycznego. Obecnie studiuję na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Najchętniej działam na polu malarstwa i grafiki. Twórczość traktuję eksperymentalnie, starając się łączyć doświadczenia z różnych technik. Najważniejszy jest dla mnie sam proces tworzenia, w którym uwalnia się coś niewidocznego dla oczu. Właśnie wtedy, przy ciągłej uważności, dowiadujemy się najwięcej zarówno o materii, jak i o samym sobie.