"Świetlistość" - wystawa prac Iwony Sielskiej

"Świetlistość" - to tytuł kolejnej wystawy, na którą zaprasza Galeria Smolna (Filia nr 8, ul. Reymonta 69, budynek SP 34). Akwarele Iwony Sielskiej będzie można zobaczyć od 4 lipca do 31 sierpnia.

Iwona Sielska urodziła się w Katowicach. W 1977 roku ukończyła katowicki Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w zakresie projektowania graficznego.

Po studiach osiedliła się wraz z mężem w Łomży, gdzie spędziła 33 lata.  W 2010 roku ponownie zamieszkała w Katowicach.

Jej ulubioną techniką jest akwarela. - Lubię ją za lekkość, przejrzystość, niepowtarzalność i szybkość malowania. Można łączyć w niej miękką plamę, kolor i linię. Przypadek w akwareli jest częsty, niesie ze sobą ciekawość, co sprawia, że ta technika nie jest nudna. Szybko wysycha, a efekt końcowy jest od razu widoczny. Lubię duże formaty papieru, które w całości moczę w wodzie, lekko osuszam i od razu maluję.  Farba pięknie się wtedy rozlewa, dla mnie to również jest urok akwareli – mówi Iwona Sielska.

W swoim dorobku artystka ma także obrazy olejne i grafiki, ikony pisane temperą jajową, a także projekty plakatów i opracowania graficzne książek.

Swe prace prezentowała na 13 wystawach indywidualnych. Osiem z nich odbyło się w Łomży, pozostałe w Katowicach, Pilchowicach i Strzelcach Opolskich. Uczestniczyła też w 52 wystawach zbiorowych i 37 plenerach malarskich. Jest laureatką konkursu środowiska łomżyńskiego „Dzieło plastyczne roku". W latach 1992-2010 była nauczycielką grafiki warsztatowej w Liceum Plastycznym im. Wojciecha Kossaka w Łomży.

Iwona Sielska o wystawie:

Wybrałam na nią prace z różnych lat: tryptyki, dyptyki i inne cykle. Inspirację czerpię przede wszystkim z natury: malowniczych pejzaży, roślinności, kwiatów, traw i detali, które urzekły mnie formą, strukturą i kolorem. Maluję też akwarele o symbolicznym znaczeniu, będące odpowiedzią na wydarzenia, zjawiska przyrodnicze, żywioły i katastrofy, które mną wstrząsnęły.

Wielki wpływ na moją twórczość miały też liczne plenery. Na Śląsku 6 plenerów organizowanych przez Strzelecki Ośrodek Kultury, a wcześniej 13 plenerów międzynarodowych, przygotowanych przez Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka" w Łomży.

Lubię ukazywać światło i blask, które najlepiej wydobyć w kontraście głębokiego cienia. Właśnie dlatego tej wystawie nadałam tytuł „Świetlistość" - to znaczenie charakteryzuje technikę akwareli i do tego dążę w mojej twórczości.