Odjazdowy bibliotekarz znów wyrusza w trasę!

Filia nr 4 Biblioteki w Rybniku zaprasza na jedenasty rajd rowerowy pod nazwą „Odjazdowy Bibliotekarz”. Tym razem trasa rajdu bibliotekarzy, czytelników oraz wszystkich miłośników książek, bibliotek i rowerów powiedzie do Zabytkowej Kopalni Ignacy w Niewiadomiu, a następnie trasą widokową do Rydułtów. Zobaczymy m.in.: bramę kopalni, stanowisko dokumentacyjne SKAŁKA, wylot tunelu kolejowego i pomnik powstańczy. Powrotna część trasy poprowadzi przez Czernicę, Szczerbice i Jejkowice.

Zbiórka:

8 czerwca, od godz. 8:30. Start: godz. 9:00

Miejsce:

Filia nr 4 PiMBP

ul. Za Torem 3b

Paruszowiec-Piaski, Błonia.

Rajd poprowadzi Aleksander Żukowski – przewodnik, prawdziwy turystyczny pasjonat, z zamiłowania przyrodnik, krajoznawca i regionalista działający na Górnym Śląsku. Opublikował ponad 100 artykułów o śląskiej przyrodzie i walorach turystyczno-krajoznawczych regionu rybnicko-raciborskiego. Współpracuje z miesięcznikiem „Kurier", Tygodnikiem Regionalnym „Nowiny", kwartalnikiem „Przyroda Górnego Śląska" oraz miesięcznikiem „Przyroda Polska."

Koordynatorka rajdu: Bogumiła Ziołko-Napieralska.

Trasa rajdu: startujemy w sąsiedztwie siedziby Filii nr 4 (Paruszowiec, ul. Za Torem 3b), a przed nami drogi rowerowe na odcinkach: Orzepowice - Rybnik Śródmieście - Zamysłów - Las Nacyński i kolejna: Niedobczyce centrum – Niewiadom. Dotrzemy do Zabytkowej Kopalnia Ignacy (ul.  Ignacego Mościckiego 3 w Rybniku-Niewiadomiu), którą zwiedzimy z przewodnikiem. To również czas na posiłek regeneracyjny. Po wypoczynku pojedziemy trasą widokową do Rydułtów. Pokażemy nieznane rybniczanom miejsca: bramę kopalni, stanowisko dokumentacyjne SKAŁKA, wylot tunelu kolejowego, pomnik powstańczy. Powrotna część trasy powiedzie przez Czernicę, Szczerbice i Jejkowice. Od centrum Jejkowic trasa będzie prowadziła mało uczęszczanymi drogami w luźnej zabudowie, częściowo lasem w okolicy Gzelu, a potem znów doliną Rudy, ścieżkami rowerowymi w kierunku Paruszowca.

Postój: Zabytkowa Kopalnia Ignacy, ul.  Ignacego Mościckiego 3 w Rybniku-Niewiadomiu.

Zapisy ruszają 6 maja.

Zapisać można się:

• telefonicznie (tel.  32 422 13 20),
  • mailowo (filia4@biblioteka.rybnik.pl)
  • osobiście w Filii nr 4 (ul. Za Torem 3b, 44-203 Rybnik)
  • Liczba miejsc jest ograniczona.

Regulamin rajdu

Trasa rajdu