Kojiki, czyli księga dawnych wydarzeń

„Kojiki, czyli księga dawnych wydarzeń” to tytuł wystawy, jaką do końca marca będzie można oglądać w Galerii Jasna w Bibliotece głównej. Wernisaż wystawy odbędzie się 4 marca o godz. 18:00.

Wystawa ilustracji Anny Herman jest wyjątkową podróżą przez najstarsze, bo spisane w 712 roku dzieło literackie Japonii, które ma stanowić oficjalną historię kraju kwitnącej wiśni.

Ekspozycja prowadzi nas przez historie zamierzchłej przeszłości, bogate w mity, legendy, baśnie oraz hymny. Otwiera przed nami przestrzenie zarówno materialne, jak i nadprzyrodzone. Zagłębiając się w nie, odkrywamy nie tylko początki powstania Archipelagu Japońskiego, ale także fascynujące historie bóstw i rodów cesarskich, anegdoty o tajemniczych bytach, czy opisy praktyk i obrzędów, które zapoczątkowały religię Shintō. Wystawa przenosi nas w rzeczywistość, w której boski pierwiastek kami ożywia i przenika wszystko, tworząc niezwykłą tkankę kulturową Japonii.

O autorce:

Anna Herman (wcześniej Anna Kiszka) jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie w 2018 roku obroniła dyplom na wydziale Malarstwa i Rzeźby. Mieszka i tworzy we Wrocławiu. Zajmuje się malarstwem abstrakcyjnym, ilustracją oraz projektowaniem malarstwa ściennego. Pracuje w technice mieszanej na płótnie i papierze. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach malarskich i ilustratorskich w kraju i za granicą m.in. w Tokio, Dreźnie, Amsterdamie. Autorka sześciu murali zlokalizowanych we Wrocławiu. Finalistka międzynarodowych konkursów, takich jak: JIA Illustration Award (Japonia), Hiii Illustration Competition (Chiny), Biennale ilustracji w Kownie (Litwa).