Rozgość się u nas!
Zapraszamy na pierwszy, po kilkuletniej przerwie, wykład dra Jacka Kurka z cyklu „Wyobraźnia i poznanie”!
Dr Jacek Kurek swą ogromną wiedzę na temat malarstwa, rzeźby i szeroko pojętej sztuki przekazywał rybniczanom podczas cyklu wykładów odbywających się w rybnickiej bibliotece do 2020 roku. Prezentację dzieł malarskich ilustrował muzyką, poezją i multimedialnym przekazem, a jego wciągające prelekcje zawierały również elementy filozofii i historii.
Uczestnicy wykładów Jacka Kurka podkreślają, że spotkania z nim to niezapomniana uczta duchowa, dlatego z radością wznawiamy ten cieszący się dużą popularnością cykl.
Na prelekcję „U źródeł tajemnicy zachwytu, czyli zachwyt jako źródło poznania” zapraszamy do sali wykładowej w Bibliotece Głównej 16 stycznia o godz. 17:30.
Wstęp wolny.
Jacek Kurek jest historykiem-kulturoznawcą, eseistą, poetą, animatorem kultury, znawcą muzyki i malarstwa, pedagogiem, wykładowcą uniwersyteckim. Od 2016 roku związany z Muzeum w Chorzowie, które w 2022 roku zostało połączone w Muzeum Hutnictwa w Chorzwie. Jest m.in. współredaktorem pięciotomowej monografii tego miasta oraz założycielem i redaktorem naczelnym miesięcznika społeczno-kulturalnego „Hajduczanin". W Radiu eM prowadzi audycję „Noc nie bez końca".
Jacek Kurek interesuje się kulturą i dziejami Europy, Polski i Śląska, zwłaszcza Chorzowa, a także historią obyczajowości, religii, zagadnieniami związanymi z kulturą, estetyką i sztuką XIX i XX wieku. Jego publikacje podejmują problematykę pogranicza, m.in. Galicji, Zagłębia i Śląska na przełomie XIX i XX wieku oraz współcześnie, a także pogranicza rozumianego metaforycznie jako pogranicze miejsc, epok czy dziedzin nauki. Zajmuje się również związkami rocka z kulturą wcześniejszych stuleci.
Autorską metodą nauczania opracowaną i stosowaną przez dra Kurka jest „nauczanie przez zachwyt”, w którym za najważniejsze źródło historyczne uznaje wyobraźnię, a zachwyt czyni początkiem poznania.