DKK w Filii nr 2: „Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów”

Filia nr 2 zaprasza na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

W lipcu będziemy rozmawiać o książce „Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów” Deborah Feldman.

Wstęp jest wolny (zainteresowani w każdej chwili mogą dołączyć). Moderatorem spotkania jest Hanna Koper.

Opis książki:

Niezwykła książka o cenie wolności i groźbie fundamentalizmu. Nowy Jork, Brooklyn - chasydzka dziewczyna uwięziona w jednym z najbardziej otwartych miast świata. Nastolatka bez książek, kina, teatru, koncertów, spotkań z rówieśnikami. Poddana opresyjnej tradycji i religii ortodoksyjnej społeczności.

Trudno sobie wyobrazić świat nastoletniej Deborah, zmuszonej do małżeństwa, ogolonej na łyso w dniu ślubu i poddanej przyśpieszonej lekcji dojrzewania seksualnego. Trudno uwierzyć, że w XXI wieku dziewczyna mieszkająca w Nowym Jorku nie może posługiwać się angielskim, bo to język zepsucia i zła i jest więziona w domu?

Feldman wpuszcza nas do hermetycznego świata, którego grzechy są starannie ukrywane i wypierane. Autorka w przejmujący sposób relacjonuje jak wyglądało jej życie, pełne nakazów i zakazów. Życie, które opierało się na milczącym przyzwoleniu na cierpienie, zniewolenie i przemoc. Przypłaca je ciężką nerwicą.

Deborah ucieka. Po urodzeniu dziecka wie, że jeśli chce uchronić swojego syna przed podobnym losem musi porzucić męża, rodzinę i wspólnotę. Rozpoczyna nowe życie.

Na podstawie książki „Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów” powstał serial Netflixa po tym samym tytułem.

(Źródło: lubimyczytac.pl).

6 lipca