DKK: "Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota"

Zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Głównej.

W kwietniu będziemy rozmawiać o książce „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota” Pawła Piotra Reszki. Spotkanie poprowadzi Agata Kołodziejczyk.

Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Opis książki:

To nie były incydenty, ale proceder, który – niemal na masową skalę – trwał przez lata. Na terenie byłych obozów zagłady w Sobiborze i Bełżcu, w mogiłach setek tysięcy ofiar mieszkańcy wsi – mężczyźni, kobiety i dzieci – prowadzili wykopki w poszukiwaniu „żydowskiego złota”. Prochy zmieszane z ziemią przepłukiwali w rzece lub specjalnie wykopanych dołach, tzw. płuczkach. Paweł Piotr Reszka, laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, zbiera głosy układające się w przerażającą opowieść o zobojętnieniu. Jak to możliwe, że po Zagładzie mogła przyjść „gorączka złota”? Co kierowało kopaczami i co dzisiaj myślą o tym ich potomkowie?

(Źródło: lubimyczytac.pl)

19 kwietnia 2023 r.