54. Rybnickie Dni Literatury w bibliotece

Beata Dżon-Ozimek i Michał Olszewski, Katarzyna Kubisiowska, Katarzyna Groniec i prof. Zbigniew Kadłubek – przed nami cztery spotkania, pięć osobowości, książki i tematy, które zainspirują niejednego z naszych czytelników.

W ramach tegorocznej edycji Rybnickich Dni Literatury zapraszamy do Biblioteki Głównej przy ul. Szafranka 7 w Rybniku na cztery spotkania autorskie:

poniedziałek, 16 października, godz. 18:00 - „Ptaki krzyczą nieustannie”

Spotkanie z Beatą Dżon-Ozimek i Michałem Olszewskim, autorami wnikliwego reportażu historycznego „Ptaki krzyczą nieustannie”, którego bohaterem jest Günther Niethammer,  esesman i ornitolog z Auschwitz. Jak to możliwe, że wrażliwy intelektualista nie dostrzega tragedii dziejącej się za drutami obozu? Co sprawia, że można prowadzić obserwacje ptaków z masową zagładą za plecami? Dlaczego po wojnie nie powie na ten temat ani słowa? W swojej książce Beata Dżon-Ozimek i Michał Olszewski badają biografię Günthera Niethammera, a wraz nim – polskich więźniów i niemieckich naukowców, ukazując losy bohaterów, konformistów i zbrodniarzy. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Klich.

wtorek, 17 października, godz. 18:00 - Kora. Się żyje. Biografia”

Naszym gościem będzie Katarzyna Kubisiowska, dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”, biografka Jerzego Pilcha, Danuty Szaflarskiej, Jerzego Vetulaniego. Autorka m.in. rozmowy rzeki z Wojciechem Mannem „Głos” i wyboru rozmów z ludźmi kultury „Blisko, bliżej”. W maju 2023 roku  ukazała się jej książka Kora. Się żyje. Biografia” i to wokół tej publikacji będzie toczyć się nasza rozmowa. Katarzyna Kubisiowska jako jedyna miała dostęp do niepublikowanego archiwum Kory: fotografii, zapisków, nagrań. To z nią zgodzili się porozmawiać najbliżsi Kory i opowiedzieli jej historie, które do tej pory nie wyszły poza prywatne kręgi. Czerpiąc z niedostępnych dotąd źródeł, autorka stworzyła wciągającą, pełną nieoczekiwanych emocji opowieść pulsującą muzyką i rytmem zmieniających się czasów. Spotkanie poprowadzi Aleksander Gortat.

środa, 18 października, godz. 18:00 - „Kundle”

Katarzyny Groniec chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Ta urodzona w Zabrzu, wyjątkowa wokalistka i osobowość sceny muzycznej i teatralnej, jest również autorką wydanej w marcu tego roku książki „Kundle” okrzykniętej „brawurowym debiutem”. „Kundle” to opowieść o śląskim Toszku, tyglu kulturowym współtworzonym przez Ślązaków, Polaków, Żydów, Niemców, Romów. Tyglu narodowościowym, cywilizacyjnym, kulturowym, obyczajowym…. A w nim mieszają się losy wielu osób… Rozmowę z Katarzyną Groniec poprowadzi Aleksandra Klich.

czwartek, 19 października, godz. 18:00 – Górny Śląsk - kosmos Juliusza Rogera

Rozmowa z prof. Zbigniewem Kadłubkiem, pisarzem, literaturoznawcą, przewodniczącym kapituły Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” i autorem wielu publikacji o dawnej i współczesnej kulturze Górnego Śląska. Spotkaniu, podczas którego będziemy rozmawiać o Juliuszu Rogerze, patronie ustanowionej przed siedmioma laty przez prezydenta Rybnika literackiej nagrody, towarzyszyć będzie występ chóru im. Juliusza Rogera z Rud Raciborskich pod dyrekcją Marii Wiechoczek. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Klich.