Wystawa: Kobiety w KL Auschwitz

Do końca marca można oglądać wystawę historyczną pt. „Kobiety w KL Auschwitz”. Ekspozycja została udostępniona przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Wystawa poświęcona pamięci kobiet więzionych i mordowanych w obozie obrazuje tragizm ich losów, cierpienie i heroizm więźniarek walczących o przetrwanie i zachowanie godności w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym. Pokazuje także męczeństwo kobiet żydowskich zamordowanych w komorach gazowych.

Wystawa dostąpna będzie do końca marca 2022 r.

Obóz kobiecy w KL Auschwitz zaczął funkcjonować w czerwcu 1942 roku. Wśród 132 tysięcy więźniarek były Polki, Żydówki oraz kobiety z okupowanej przez Niemców Europy.

Ekspozycja prezentuje najistotniejsze zagadnienia historii obozu - jego genezę, eksterminację kobiet żydowskich w komorach gazowych, organizację obozu i jego załogę oraz strukturę narodową więźniarek ze szczególnym uwzględnieniem Żydówek, Polek i kobiet romskich. Pokazuje głód, warunki egzystencji, choroby, zatrudnienie, terror, kary i eksperymenty medyczne, a także macierzyństwo, opór, próby ucieczek oraz rolę kobiet z terenów przyobozowych w konspiracyjnej akcji niesienia pomocy więźniom.

Wystawa wykonana została w polsko-angielskiej wersji językowej w oparciu o materiały źródłowe i ikonograficzne Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.