Po ubiegłorocznym, błyskotliwym monodramie „Simona K. Wołająca na puszczy” Agnieszka Przepiórska wraca do rybnickiej biblioteki z kolejnym wyjątkowym spektaklem. Tym razem zapraszamy na monodram „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” w reżyserii Anny Gryszkówny.
Spektakl odbędzie się
15 października o godz. 17:30,
w sali wykładowej Biblioteki Głównej (ul. Szafranka 7 w Rybniku)
Tym razem Agnieszka Przepiórska wcieli się w rolę Barbary Sadowskiej, matki zamordowanego przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej Grzegorza Przemyka. Matki cierpiącej, działaczki społecznej, kolorowego ptaka, kobiety walczącej z systemem i narzuconymi normami społecznymi.
Tytułowy maj, ulubiony miesiąc Barbary Sadowskiej, stał się miesiącem narodzin i śmierci jej syna. Właśnie w tym czasie obserwujemy matkę portretowaną przez Agnieszkę Przepiórską. Przygotowuje się do pogrzebu ukochanego dziecka. Targają nią emocje i wspomnienia. To nie tylko opowieść o śmierci, żałobie i pożegnaniu, to też historia życia Sadowskiej przywracająca jej podmiotowość.
Monodram został wyprodukowany przez Dom Spotkań z Historią.
Uwaga! W spektaklu występują efekty stroboskopowe i nagłe, głośne dźwięki.
Spektakl dla osób powyżej 16. roku życia.
W roli Barbary Sadowskiej: Agnieszka Przepiórska
Reżyseria: Anna Gryszkówna
Tekst: Piotr Rowicki
Muzyka: Michał Lamża
Scenografia i kostium: Alicja Patyniak – Rogozińska
Liczba miejsc ograniczona.
Bezpłatne wejściówki (maksymalnie 2 na osobę) do odebrania od 3 października w Informatorium, w godzinach pracy biblioteki (ul. Szafranka 7 w Rybniku).
Agnieszka Przepiórska – polska aktorka filmowa, serialowa i teatralna. Absolwentka Wydziału Aktorskiego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuki Teatralnej i Filmowej w Petersburgu. W latach 2005-2008 występowała w Teatrze im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Współpracowała z wieloma teatrami, m.in. z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Sopocką Sceną Off de BICZ w Sopocie, Teatrem Stajnia Pegaza w Sopocie, Teatrem Współczesnym w Szczecinie, Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, teatrami warszawskimi oraz z kabaretem „Pożar w Burdelu”. Laureatka nagród teatralnych, m.in. za spektakl „I będą święta" w 2012 r. na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu oraz za monodram „Tato nie wraca" (w 2013 r. na IV Festiwalu Monodramu „Monoblok" – Grand Prix oraz Nagroda Miasta Gdańska, w 2014 r. na XV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych oraz w 20. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej). Od dziesięciu lat tworzy teatr biograficzny.