Rozgość się u nas!
„Moja, Twoja, Nasza Biblioteka” – pod takim hasłem organizowany jest tegoroczny Tydzień Bibliotek.
To przygotowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich ogólnopolska akcja mająca promować czytelnictwo i biblioteki. Jak co roku, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku włącza się w to przedsięwzięcie, proponując starszym i młodszym czytelnikom, a także wszystkim mieszkańcom miasta i regionu interesujące spotkania, wystawy i warsztaty.
Na rybnickie wydarzenia przygotowane w ramach Tygodnia Bibliotek zapraszamy od 8 do 16 maja. Naszym propozycjom przyświecać będzie hasło „Moja, Twoja, Nasza Biblioteka”:
Spotkania autorskie:
8 maja, o godz. 18:00 (Biblioteka Główna, ul. Szafranka 7 ) – z czytelnikami spotka się Agata Tuszyńska, pisarka, poetka, reportażystka, autorka m.in. biografii Isaaka Bashevisa Singera, Ireny Krzywickiej oraz Wiery Gran. W kwietniu 2023 roku, z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, ukazała się jej najnowsza książka „Czarna torebka”. Pisarka jest laureatką Nagrody Polskiego PEN Clubu za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu i literatury faktu. Otrzymała też medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i francuski Order Sztuki i Literatury. Jej książki przetłumaczono na kilkanaście języków.
9 maja, o godz. 18:00 (Biblioteka Główna, ul. Szafranka 7) – spotkanie z Krzysztofem Wielickim, jednym z najwybitniejszych himalaistów świata, wspinaczem, alpinistą, taternikiem, piątym człowiekiem na świecie, który zdobył Koronę Himalajów – 14 ośmiotysięcznych szczytów Ziemi. Spotkanie poprowadzi Dariusz Kortko, autor biografii Krzysztofa Wielickiego „Piekło mnie nie chciało”. Zaplanowano też pokaz slajdów z wypraw himalaisty.
10 maja, o godz. 18:00 (Biblioteka Główna, ul. Szafranka 7) –18:00 - Literatura po śląsku dla dużych i małych. Czy rozpoznasz klasyki literatury w przekładzie na śląski? Wiesz, co po śląsku ukazało się dla młodego i starszego czytelnika? Zajrzymy za kulisy literackiej przygody ze śląskim na spotkaniu z tłumaczem, pisarzem i aktywistą Rafałem Szymą. Spotkanie poprowadzą Paulina Rzymanek i Ela Janota, podcasterki z „Już tłumaczę".
11 maja, o godz. 18:00 (Biblioteka Główna, ul. Szafranka 7) – z czytelnikami spotka się prof. Jadwiga Jośko-Ochojska, lekarz chorób wewnętrznych, neurofizjolog, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach i autorka m.in. książki „Więcej nadziei. O raku, nadziei i nowych szansach”. W spotkaniu wezmą udział współautorzy publikacji: Andrzej Ochojski i Joanna Sell. Goście porozmawiają o znaczeniu stresu i traumy w naszym życiu.
12 maja, o godz. 18:00 (Biblioteka Główna, ul. Szafranka 7) – spotkanie z Maciejem Siembiedą, pisarzem z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem reporterskim, autorem powieści sensacyjnych (m.in. „Katharsis” i „Gambit”), który zajmuje się dziennikarskimi śledztwami historycznymi. Trzykrotnie otrzymał za nie „polskiego Pulitzera” – nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jest laureatem przeszło dwudziestu nagród w konkursach na reportaż. W połowie kwietnia ukazała się jego najnowsza książka „Nemezis”. Spotkanie poprowadzi Adam Szaja.
Spotkania dla młodzieży z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych:
9 maja, godz. 9:00 (Biblioteka Główna, ul. Szafranka 7) - Na językach. Spotkanie z Pauliną Rzymanek i Elą Janotą, tłumaczkami, autorkami podcastu o książkach „Już tłumaczę”, które opowiedzą o tym jak wyglądają studia za granicą, jak tłumaczy się literaturę i po co rozmawiać o książkach.
10 maja, godz. 9:00 (Biblioteka Główna, ul. Szafranka 7) - spotkanie z Barbarą Katychów, dyrektorką Purmo Group Poland, coachem i trenerem. Pani Barbara wspiera ludzi w rozwoju w obszarze przywództwa. Prywatnie żeglarka i podróżniczka. Rozmowa skupiona będzie wokół książki „Podróż. Wielka Panda i Mały Smok” James’a Norbury’ego. Porozmawiamy o byciu w drodze, zmianie i podróży do siebie.
11 maja, godz. 9:00 (Biblioteka Główna, ul. Szafranka 7) - Ślązak - znaczy kto? Dr Tomasz Słupik - dyskusja wokół książki Michała Smolorza „Śląsk wymyślony”. Tomasz Słupik jest doktorem nauk humanistycznych i adiunktem na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zajmuje się historią idei, jest znawcą historii, kultury i współczesnych stosunków narodowościowych na Górnym Śląsku, a zarazem autorem licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych z tej dziedziny. Komentuje życie polityczne w ogólnopolskich i regionalnych mediach.
12 maja, godz. 9:00 (Biblioteka Główna, ul. Szafranka 7) - spotkanie z Katarzyną Szopą, doktorką nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo, od 2019 roku wykładowczynią Podyplomowych Studiów Gender, działających przy Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie. Tematem spotkania będzie feministyczna poezja Anny Świrszczyńskiej.
16 maja, godz. 9:00 (Biblioteka Główna, ul. Szafranka 7) - „Wojna widziana oczami kobiet”, spotkanie z Moniką Fibic, etnologiem z wykształcenia i zamiłowania, autorką książek regionalnych i literatury faktu, m.in. bestsellerowych: „Wojna jest kobietą” i „Wojna jest kobietą 2”, opisujących historie polskich kobiet, które przeżyły II wojnę światową. W sercu nosi Śląsk z całym jego bogactwem kulturowym, historycznym i obrzędowym. Mieszka w Pszowie.
Spotkania dla dzieci:
10 maja (Biblioteka Główna, ul. Szafranka 7) -
11 maja, godz. 16:00 (Biblioteka Główna, ul. Szafranka 7) - „Pszczele Wesele”, spotkanie z Aliną Przydatek, pedagogiem, autorką projektu Kici Nici i książek dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, a także ilustratorką, rękodzielniczką i animatorką warsztatów czytelniczych łączących różne sztuki. Pani Alina pomaga dzieciom odnaleźć w sobie artystę, rozwija w nich pasję czytania i motywuje do nauki języków. "Pszczele wesele" to ciepła i wzruszająca historia, ale też wspólna zabawa i lekcja przyrody połączona z warsztatami uczącymi empatii. Na spotkanie zapraszamy rodziny z dziećmi.
Pozostałe wydarzenia:
8 maja, godz. 18:00 ((Filia nr 8, ul. Reymonta 69, budynek SP 34) – wernisaż wystawy tkanin i kolaży cyfrowych Katarzyny Czampiel „Kolorowe historie na tkaninie”. Wystawa dostępna będzie do 30 czerwca.
14 maja, godz. 09:00 – 13:00 (Biblioteka Główna, ul. Szafranka 7) - Vinyl Swap – muzyczna giełda w holu biblioteki. Giełda będzie nie tylko okazją do wymiany i sprzedaży płyt winylowych, CD, nut, książek i drobnego sprzętu muzycznego, ale też do zapoznania się z bogatą kolekcją Oddziału Zbiorów Specjalnych (Mediateki) rybnickiej biblioteki, posłuchania bajek, poznania historii urządzeń grających oraz zobaczenia m.in. pocztówki dźwiękowej, niezwykle popularnej w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Bibliotekarki opowiedzą o historii tego miejsca oraz wyjaśnią, zwłaszcza najmłodszym, jak przez lata zmieniały się nośniki z zapisaną muzyką i sprzęt służący ich odtwarzaniu.
Wstęp na wszystkie spotkania wolny.