Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Józefa Szafranka 7, 44-200 Rybnik
Kontrast
Rozmiar

Zapisz się na newsletter!

Spotkanie z spotkanie z Anną Augustyn-Protas

Dojrzałość jest fajna! O tym będziemy mogli się przekonać podczas spotkania z Anną Augustyn-Protas. Z autorką porozmawia Aleksandra Klich.

Anna Augustyn-Protas to autorka książki „W pełni. Jak zaprzyjaźnić się z menopauzą i brać od życia to, co najlepsze”, dziennikarka, redaktorka, autorka książek, współautorka bestsellerowych „Żyj 120 lat! Czyli moc mikroodżywiania” i „Czego ginekolog ci nie powie”, a także autobiografii „Portet damy” o Beacie Tyszkiewicz. Prywatnie żona, mama, przyjaciółka. Fanka natury oraz kobiecych spotkań i żeńskiej energii.  

 O książce „W PEŁNI Jak zaprzyjaźnić się z menopauzą i brać od życia to, co najlepsze”

Książka o radości z dojrzałości. I o tym skąd ją brać. 

Anna Augustyn-Protas, po sukcesie napisanej z dr Tadeuszem Oleszczukiem książki O menopauzie. Czego ginekolog Ci nie powie, wraca z kolejną książką dla kobiet, które chcą brać od życia, to co najlepsze. 

W pełni to kobieca książka o plusach dojrzałości, o mitach na jej temat, ale przede wszystkim to manual – zbiór wskazówek i trików, jak uczynić z 45+ rozdział najlepszy. Co robić – jak jeść, jak się ruszać, jak odpoczywać – żeby mieć mnóstwo energii i błysk w oku. I jak tę dobrą formę utrzymać przez kolejnych kilka dekad. To książka napisana dla kobiet przez kobietę – pięćdziesięciolatkę, dziennikarkę, pacjentkę, przyjaciółkę dziewczyn, których historie znalazły się w tej książce. Must-have każdej dorosłej kobiety. Im wcześniej przyjrzy się sobie w pełni, tym lepiej, w końcu menopauza to rachunek, jaki ciało wystawia za wcześniejsze lata życia. I bodziec, żeby kolejne przeżyć uważniej.  

  

Nigdy wcześniej żadne pokolenie kobiet nie miało takich możliwości jak my dziś. Możemy wyglądać i czuć się młodo, dłużej niż kiedykolwiek wcześniej. Możemy trwać w zdrowiu i pełni sił fizycznych i psychicznych. Co najlepsze: to nie jest trudne. Mamy do dyspozycji coraz doskonalsze terapie – nie tylko hormonalne – ale też podpowiedzi jak żyć, jak jeść, i jak myśleć.  

Jak myśleć? Moim zdaniem: pozytywnie, że dojrzałość to kuferek z nagrodami. Owszem, sporo tracimy, co sama natura uznaje za zbędne. Odpada nam lęk przed nieplanowaną ciążą, cała ta szamotanina z podpaskami. Także złudzenia. Coś jednak cennego dostajemy – coś, co przydaje nam się jeszcze bardziej niż jędrny tyłek: doświadczenie życiowe i zawodowe, świadomość reguł rządzących ludźmi i naturą. I jeszcze coś nabywamy, z czym straszliwie męczą się trzydziestki: wiedzę, kim jesteśmy, czego chcemy, a czego na pewno nie. Do tego – gratis – pojawia się siła, żeby żyć jak chcemy – obniża nam się poziom hormonów kobiecych, dzięki czemu hormony męski stają się bardziej słyszalne, co też wpływa na naszą postawę wobec życia. Które odtąd może być jeszcze lepsze i spokojniejsze niż było. O ile zadbamy o zdrowie. Jak to zrobić po kolei, podpowiada ta książka. 

 

 

 

25 marca 2025 r. 

godz. 18:00 

Biblioteka Główna  

  1. Szafranka 7