Ponad 900 uczestników, 18 spotkań i wiele wartościowych rozmów o kulturze polskiej i czeskiej, a także tożsamości pogranicza. Wraz z końcem maja zakończył się projekt „Rybnik: pograniCZe” realizowany przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rybniku.
Za nami emocjonujący festiwal, podczas którego mieliśmy szansę poznać twórczość młodych artystów, porozmawiać o polskim i czeskim kryminale, pracy tłumaczy czy wizerunku śląskich kobiet w literaturze. Kulminacyjnym punktem programu było wystawienie w Teatrze Ziemi Rybnickiej spektaklu „Krzywy Kościół” Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie, dzięki którem około 500 osób z Rybnika i okolic poznało historię pobliskiej Karviny – miasta, gdzie w katastrofie górniczej w 1894 r. zginęło 235 osób.
Kto był z nami podczas festiwalu? O kryminale rozmawiali: Robertem Małecki, Marta Mizuro, Anna Radwan-Żbikowska oraz Mariusz Czubaj. O tłumaczeniu: Anna Radwan-Żbikowska, Julia Różewicz, Karolina Pospiszil oraz Paulina Rzymanek i Elżbieta Janota. Literaturę dotyczącą kobiet na Śląsku przybliżyły nam natomiast: Anna Malchárkova, Evą Tvrda, Agnieszka Lniak, Monika Glosowitz i Karolina Pospiszil. Nagrania tych spotkań, wraz z tłumaczeniem na Polski Język Migowy, można znaleźć na kanale biblioteki na platformie YouTube.
– Ogromnie się cieszę, że w ramach tego projektu mogliśmy promować młodych twórców, a także pokazać naszą wspólną, polską i czeską, kulturę. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, bez których realizacja tego projektu nie mogłaby się udać, a w szczególności naszemu zagranicznemu partnerowi, Bibliotece Regionalnej w Karvinie, Teatrowi Ziemi Rybnickiej i Zabytkowej Kopalni Ignacy – podsumowała dyrektorka rybnickiej biblioteki, Aleksandra Klich-Siewiorek.
Festiwal poprzedzony był dwumiesięcznym cyklem warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w skład których wchodziły spotkania dotyczące tożsamości Śląska, a także polskiej i czeskiej literatury. Do końca maja w bibliotece można było zobaczyć wystawę czeskiej fotografii otworkowej, której autorami byli Jiří Hanzel, Anton Svrček, Marcela Chrensťova, a chętni uczestnicy mogli wybrać się na darmowe zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Ignacy.
Projekt został zrealizowany we współpracy międzynarodowej: z Biblioteką Regionalną w Karwinie w ramach kulturalnego programu polskiej prezydencji w Radzie UE 2025. Patronat nad wydarzeniami objął Uniwersytet Śląski w Katowicach.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 w ramach programu dotacyjnego SYNERGIE.