Paradoksy – wystawa grafik cyfrowych w Galerii Smolna

Galeria Smolna zaprasza na wystawę grafik cyfrowych Marty Frąckowiak.

Na ekspozycję składają się dwa cykle: Wakacje w kosmosie oraz Mail art – Znajdę Cię wszędzie. Główną inspiracją do powstania części prac była sylwetka i twórczość wybitnego futurologa oraz pisarza Stanisława Lema. Jak wyznaje autorka, osobistą motywacją do powstania obrazów były również jej odczucia i przemyślenia na temat niedawnych wydarzeń w jej życiu i wokół niej, które związane były z przypadkiem czy tzw. intuicją. ­- Były to sytuacje wręcz absurdalne o nielogicznym rozwiązaniu. Te wewnętrzne odczucia starałam się przekuć na bardziej uniwersalną formę - język plastyczny – mówi Marta Frąckowiak.

Prace wykonane zostały w technice cyfrowej przy użyciu tabletu graficznego.

Wystawę można oglądać od 10 stycznia do 4 marca w Galerii Smolna (Filia nr 8 PiMBP w Rybniku, ul. Reymonta 69 - przy SP 34).

O autorce:

Marta Frąckowiak jest artystą grafikiem, ilustratorem i nauczycielem. Mieszka w Chorzowie, ale pochodzi z Czerwionki-Leszczyn. Uczęszczała do Liceum Ogólnokształcącego nr VII w Zespole Szkół nr 5 w Rybniku, ukończyła studia licencjackie - Edukację Artystyczną w Zakresie Sztuk Plastycznych i uzyskała stopień magistra sztuki na kierunku Grafika na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie (aktualnie Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ). Obecnie jest doktorantem i nauczycielem akademickim na tym wydziale.

Pracuje również w Zespole Szkół nr 5 w Rudzie Śląskiej, działa jako ilustrator w projektach naukowych i artystycznych, realizuje się w branży związanej z projektowaniem gier. Prowadzi warsztaty, bierze udział w licznych wystawach i festiwalach, jest inicjatorem i pomysłodawcą konkursów artystycznych: Międzynarodowego Triennale Grafiki w Cieszynie oraz Międzynarodowego Konkursu na małą Formę Graficzną Bajki Robotów.

Otrzymała m. in. tytuł Doktoranta Roku Uniwersytetu Śląskiego 2020, dwukrotne wyróżnienie Rektora Uniwersytetu Śląskiego za działalność artystyczną i kulturalną oraz nagrodę Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka Leszczyny w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Brała udział w ponad 90 wystawach m. in. w Polsce, Czechach, Włoszech, Macedonii, Rumunii, Serbii, Egipcie, Meksyku, Holandii, Niemczech, Belgii, Portugalii, Argentynie, Korei Południowej oraz Stanach Zjednoczonych.