Nasze sąsiadki sprzed stu lat

Wykład odbędzie się 24 września o godz. 11:00 w Bibliotece Głównej przy ul. Szafranka 7 w Rybniku. Wstęp jest wolny.

Prelekcji towarzyszy wystawa pt. „60 na 100. Sąsiadki. Głosem kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie. Śląska herstroria w memach Marty Frej”. Wystawę można oglądać od 14 września do 2 października w holi Biblioteki Głównej na I piętrze.

Małgorzata Tkacz-Janik –  doktorka nauk humanistycznych, feministka, społecznica. Aktywistka, wykładowczyni akademicka, raczkująca wikipedystka i swego czasu „wege-matka gastronomiczna”. Obecnie pracuje w Katowicach jako specjalistka ds. kulturowego dziedzictwa niematerialnego. W pracy zawodowej i społecznej (Stowarzyszanie Szlakiem Kobiet) koncentruje się na odkrywaniu śląskiej herstorii oraz na działaniach związanych z budowaniem relacji w oparciu o kulturę zaangażowaną i wkluczającą. Skupia się w aktywizmie dotyczącym popularyzacji dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska oraz na kwestiach równościowych, ekologicznych oraz na wybranych obszarach edukacji regionalnej.

Radna Sejmiku Śląskiego IV kadencji, pełnomocniczka Kongresu Kobiet w województwie śląskim (od 2009 roku), szefowa Rady Fundacji Przestrzenie Dialogu, członkini Rady Stowarzyszenia Kongres Kobiet, Rady Honorowej Fundacji Iskierka oraz Zarządu Stowarzyszenia Szlakiem Kobiet. Pomysłodawczyni Śląskiego Szlaku Kobiet (2009), który stał się głównym projektem Stowarzyszenia Szlakiem Kobiet. Laureatka wyróżnień i nagród za pracę na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Współtworzy od dwóch lat Klub Książki Kobiecej działający w województwie śląskim.

W styczniu 2009 nominowana przez „GW" do tytułu „Polka Roku” za zorganizowanie w Sejmie ogólnopolskich obchodów rocznicy 90-lecia uzyskania przez Polki praw wyborczych. Pełnomocniczka Kongresu Kobiet ds. obchodów Stulecia Praw Kobiet. Współautorka broszury jubileuszowej o prawach kobiet pt: „Stulecie Praw Kobiet 1918-2018. Chcemy całego życia”.

Wystawa oraz towarzyszący jej wykład wpisuje się w realizację projektu społecznego bibliotek Paruszowca i Kamienia pod nazwą „Bohaterowie naszych ulic”