Przejdź do treści
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Józefa Szafranka 7, 44-200 Rybnik
Kontrast
Rozmiar

Wpadnij do biblioteki!

Mieszkańcy opowiedzieli o Ochojcu. 2 czerwca premiera książeczki

Bojanie. Nie historia, nie daty i fakty. Opowieści mieszkańców Ochojca – o tym miejscu, o tej dzielnicy, o ich życiu i ich wspomnieniach” –  tak zaczyna się niewielka książeczka „Bojanie o Ochojcu”. Jej premiera zaplanowana została na 2 czerwca w filii nr 12 biblioteki w Rybniku o godz. 16.00.

W wydawnictwie przygotowanym w ramach inicjatywy lokalnej mieszkańców znalazły się archiwalne zdjęcia tej dzielnicy Rybnika i krótkie teksty dotyczące miejsc, jakie przedstawiają. Jest wśród nich między innymi dawna karczma, kapliczka czy młyn – czyli te przestrzenie, wokół których toczyło się życie dawnego Ochojca. Nie zabrakło również wspomnienia rodziny Machoczków.

- Wybór materiałów archiwalnych to efekt trzech spotkań warsztatowych, które prowadziłyśmy w Ochojcu od marca. Naszymi gośćmi byli m.in. dr Karolina Pospiszil oraz „Pan Babcia”, z którymi rozmawialiśmy o tradycjach Ochojca. Ale głównymi bohaterami tego projektu są przede wszystkim Ochojczanie, którzy tak licznie przyszli na nasze spotkania – podkreśla pomysłodawczyni projektu, Anna Gawlik.

Sama książeczka ma nakład kolekcjonerski – trafi głównie do mieszkańców dzielnicy, zaangażowanych w projekt. Będzie można ją również wypożyczyć w bibliotece oraz skorzystać z wydania elektronicznego w formie pliku .pdf.

- To wydawnictwo nie ukazałoby się, gdyby nie grono życzliwych nam osób. Bardzo chciałabym podziękować m.in. Centrum Inicjatyw Społecznych CRIS za sfinansowanie naszego projektu, a także dyrektorce biblioteki, Aleksandrze Klich-Siewiorek. Ogromne podziękowania należą się również dr Karolinie Pospiszil, Kamili Polok, Lidii Węgrzyk-Łanowy czy Michałowi Froehlichowi. A także każdej osobie, która podzieliła się z nami zdjęciem bądź wspomnieniem z dawnego Ochojca – podkreśla Anna Gawlik i zapowiada, że to jeszcze nie koniec „Bojania…”. – Nasz projekt spotkał się z niezwykle ciepłym odbiorem wśród mieszkańców. Chcemy kontynuować spotkania poświęcone tej dzielnicy i nadal wspólnie odkrywać jej historię.

Dawne zdjęcia Ochojca będzie można również zobaczyć na wystawie, która powstanie z okazji premiery wydawnictwa oraz „Lokalnej ściance wspomnień”.

Inicjatywa „Bojanie o Ochojcu” jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021–2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji).