Opowieść o zwykłych ludziach na tle historii przygranicznej Karviny. Spektakl „Krzywy kościół” Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie był kulminacyjnym punktem projektu „Rybnik: pograniCZe” prowadzonego przez rybnicką bibliotekę.
„ – Od marca zrealizowaliśmy łącznie 18 spotkań, w których uczestniczyło kilkaset osób. Były to spotkania dyskusyjne wokół czeskiej książki, warsztaty dla dzieci i młodzieży, ale także spotkania autorskie i panele dyskusyjne. Dzięki współpracy z Teatrem Ziemi Rybnickiej i gościnności jego dyrektora, Michała Wojaczka, możemy dziś na tej scenie zobaczyć niezwykły spektakl” – mówiła przed wydarzeniem Aleksandra Klich-Siewiorek, dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Konstantego Prusa w Rybniku. "– Czujemy, że nie ma spektaklu, który trafniej pokazywałby to, o czym mówimy w tym projekcie: o pewnej wspólnocie doświadczeń, a zarazem specyfice życia na polsko-czeskim pograniczu" – podkreślają koordynatorki projektu „Rybnik: pograniCZe” Barbara Englender i Paulina Rzymanek.
Spektakl „Krzywy Kościół” był na żywo tłumaczony na Polski Język Migowy. „Instytucje kultury w Polsce są w procesie wyraźnej przemiany i coraz bardziej otwierają się na osoby ze szczególnymi potrzebami. Bardzo się cieszymy, że możemy być częścią tej zmiany. Staramy się likwidować bariery w dostępie do kultury. Od 2 lat współpracujemy ze znakomitą tłumaczką Polskiego Języka Migowego, Mariolą Czadankiewicz-Klimek, która tłumaczyła również wczorajszy spektakl. Zauważamy, że coraz więcej osób z niepełnosprawnościami zaczyna przychodzić na wydarzenia organizowane przez naszą bibliotekę. Bardzo nas to cieszy” – wyjaśnia Aleksandra Klich-Siewiorek, dyrektorka biblioteki.
Projekt „Rybnik: pograniCZe” realizowany jest od marca na terenie Rybnika i objęty został patronatem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Spektakl odbył się w Teatrze Ziemi Rybnickiej.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 w ramach programu dotacyjnego SYNERGIE.