Kolorowe historie Katarzyny Czampiel - wystawa w Filii nr 8

Galeria Smolna (Filia nr 8, ul. Reymonta 69, budynek SP 34) zaprasza na wystawę tkanin i kolaży cyfrowych Katarzyny Czampiel. Wernisaż wystawy „Kolorowe historie na tkaninie” odbędzie się 8 maja o godz. 18.00, a prace można oglądać do 30 czerwca.

Prezentowane prace obejmują twórczość Katarzyny Czampiel z sześcioletniego okresu jej studiów na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, gdzie specjalizowała się w projektowaniu tkanin. Artystka koncentruje się na technice druku cyfrowego sublimacyjnego na tkaninach poliestrowych oraz serigrafii (sitodruk). Projekty malarskie i rysunkowe przenosi do przestrzeni cyfrowej i przekształca w bogate wzory drukowane na tkaninie.

Część dyplomu licencjackiego Katarzyny Czampiel stanowi tipi - rodzaj wigwamu wykonanego w technice makramy, który odwołuje się do dziecięcych marzeń związanych z wykorzystaniem postkolonialnego wizerunku rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Z kolei jej fotomontaże lub kolaże cyfrowe, połączone z rysunkami, zainspirowane zostały podróżą na Wyspy Kanaryjskie. Pracując jako wolontariuszka Europejskiego Korpusu Solidarności na wyspie La Palma, zetknęła się z pięknem, bioróżnorodnością i historią tej wulkanicznej wyspy oraz spiralnymi petroglifami stworzonymi przez tamtejszą ludność. Te doświadczenia mają odzwierciedlenie w twórczości artystki.

O artystce:

Katarzyna Czampiel - rybniczanka, projektantka tekstyliów, malarka, fotografka, podróżniczka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na kierunku Projektowanie Tkaniny i Ubioru. Obecnie kontynuuje studia magisterskie na kierunku Projektowanie Tkaniny i Stylizacji Wnętrz. Inspiracje artystki można odnaleźć w opowieściach podróżniczych, folklorze, rzemiośle rdzennych przedstawicieli różnych kultur. W jedności z naturą odnajduje pierwotny głos który przewodzi jej twórczości. Stosując techniki mieszane Katarzyna Czampiel obrazuje swoje duchowe przeżycia oraz wewnętrzne piękno. Przekształcając fotografię i łącząc ją z malarstwem i rysunkiem, tworzy kolorowe wzory, fotomontaże, kolaże, druki tkanin oraz projekty graficzne.