„Juliusz”: spotkanie z nominowanymi - relacja

16 października w ramach 51. Rybnickich Dni Literatury odbyło się spotkanie z finalistami Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”.

Spotkanie prowadziła Ewa Niewiadomska (Radio Katowice), do rybnickiej biblioteki przybyli: Magdalena Grochowska (nominowana za książkę „W czasach szaleństwa. Hertz. Fiłosofow. Stempowski. Moltke”), Wojciech Orliński („Człowiek, który wynalazł internet. Biografia Paula Barana”), Agnieszka Dauksza („Jaremianka. Biografia”) oraz Mirosław Wlekły („Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo”). Do nagrody nominowano także Natalię Budzyńską („Dzieci nie płakały. Historia mojego wuja Alfreda Trzebinskiego, lekarza SS”), jednak autorka nie była obecna na spotkaniu w bibliotece.

Rozmowa z autorami biografii krążyła przede wszystkim wokół ich pracy. Z łatwością można było wysnuć wniosek, że praca nad rzetelnie napisaną biografią to trud i poświęcenie. – Przebywanie w domu Marii Jeremy z kotami było dla mnie wyzwaniem. Mam alergię na koty. Skończyło się to astmą – opowiadała Agnieszka Dauksza, laureatka V edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Zwycięzcę konkursu wyłoniono dzień po spotkaniu w bibliotece, tj. 17 października. Wręczenie nagród odbyło się bez udziału publiczności w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Prowadzono transmisję online.

Warto nadmienić, że wśród publiczności na spotkaniu obecny był ubiegłoroczny laureat nagrody Juliusz- pan Aleksander Kaczorowski.