Rozgość się u nas!
Zapraszamy na pierwszy po wakacyjnej przerwie wykład z cyklu „Wyobraźnia i poznanie”. Tym razem dr Jacek Kurek opowie o twórczości belgijskiego malarza surrealisty, René Magritte’a.
„Spacer w chmurach. René Magritte’a epifanie wyobraźni” – to tytuł kolejnej prelekcji dra Jacka Kurka, która odbędzie się 3 września o godz. 17:30 w Bibliotece głównej.
Obrazy René Magritte’a, nazywanego „autorem słów i rzeczy” szokowały i wzbudzały kontrowersje. Artysta lubił zmieniać nazwy przedmiotów, czego przykładem może być jego „Zdradliwość obrazów” z 1929 roku, jednego z najczęściej komentowanych malowideł dwudziestego wieku. Twórczość Magritte’a to niekończąca się gra tego, co realne, z tym, co wyobrażone.
Wstęp wolny.
Jacek Kurek jest historykiem-kulturoznawcą, eseistą, poetą, animatorem kultury, znawcą muzyki i malarstwa, pedagogiem, wykładowcą uniwersyteckim. Od 2016 roku związany z Muzeum w Chorzowie, które w 2022 roku zostało połączone w Muzeum Hutnictwa. Jest m.in. współredaktorem pięciotomowej monografii tego miasta oraz założycielem i redaktorem naczelnym miesięcznika społeczno-kulturalnego „Hajduczanin". W Radiu eM prowadzi audycję „Noc nie bez końca".
Jacek Kurek interesuje się kulturą i dziejami Europy, Polski i Śląska, zwłaszcza Chorzowa, a także historią obyczajowości, religii, zagadnieniami związanymi z kulturą, estetyką i sztuką XIX i XX wieku. Jego publikacje podejmują problematykę pogranicza, m.in. Galicji, Zagłębia i Śląska na przełomie XIX i XX wieku oraz współcześnie, a także pogranicza rozumianego metaforycznie jako pogranicze miejsc, epok czy dziedzin nauki. Zajmuje się również związkami rocka z kulturą wcześniejszych stuleci.
Autorską metodą nauczania opracowaną i stosowaną przez dra Kurka jest „nauczanie przez zachwyt”, w którym za najważniejsze źródło historyczne uznaje wyobraźnię, a zachwyt czyni początkiem poznania.