Rozgość się u nas!
W Galerii Jasna (Biblioteka główna) można oglądać wystawę prac Lecha Pierchały pt. „Istność”.
Lech Pierchała urodził się w 1980 roku w Rybniku, gdzie mieszka do dziś. Po ukończeniu Technikum Energetycznego ze specjalizacją technik elektronik podjął studia na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dyplom ze specjalizacją malarską uzyskał w 2005 r. pod okiem prof. Jerzego Wrońskiego (1930-2016).
Autor o wystawie:
Rysunki, które prezentuję na wystawie stanowią kumulację moich uczuć, myśli danej chwili. Głównie dwa stany świadomości są tutaj istotne: melancholia, smutek i radość. Te dwa stany są siłą napędową tworzenia. Nic pomiędzy nie istnieje. Uczucia są tym, co napędza moje rysowanie. Reszta jest dodatkiem. Dodatkiem jest złożoność świata i mojej natury. Miesza się tu mój umysł humanistyczny z moim umysłem ścisłym. Jedno i drugie JA jest ważne. A oba nie istnieją bez siebie. Obok ludzkiego ciała, zwierząt, świata natury, pojawiają się elementy maszyn, elektroniki, cięgien, linek, sznurków, też biżuterii, rozmaitych elementów, symboli, które pojawiają się przypadkowo lub też nie. Nie projektuję swoich rysunków. Mam zarys w głowie. Następnie pozwalam rysunkowi zacząć żyć swoim życiem. W trakcie rysowania często zmienia się koncepcja. To rysunek podpowiada mi jak chciałby wyglądać. Dużo czasu poświęcam na patrzenie na rysunek. Jestem dla niego jak Bóg. „Idąc” za św. Tomaszem z Akwinu jestem jako twórca bytem będącym czystym aktem istnienia, a moje rysunki otrzymują ode mnie istnienie. Ja nadaję im życie. I mogę im to życie odebrać. Decyduję co z nimi zrobię, zatrzymam, sprzedam, podaruję, bądź zniszczę. Ale daję im również wolną wolę powstawania. Unikając gdzie tylko się da projektowania i schematycznego procesu twórczego.
Ostatecznie rysunki są niebytem, a jednak istnieją. Są istnością. Są materią nieożywioną, a jednak zawierają cząstkę mnie, cząstkę chwili, cząstkę moich myśli, emocji, każda kreska to stan mojego umysłu, myśli, uczuć, wycinek paru minut, parunastu, godziny, kilku godzin, wycinek mojego życia, fragment mojej myśli i duszy.
Od strony technicznej, od 2010 roku używam czarnego długopisu. To moje naturalne narzędzie pracy. Pozwala mi na pełną ekspresję, swobodę rysowania. Kreska jest moim chaosem, z którego wyciągam, powołuję do życia istność. Doceniam też zalety węgla, jednego z najstarszych mediów rysunkowych. Należę do twórców dla których warsztat ma ogromne znaczenie. W pewnym sensie plastyka jest dla mnie tożsama z muzyką. A muzyka zawsze towarzyszy mi podczas rysowania. Zazwyczaj modern jazz i muzyka klasyczna, szczególnie Bach.
We wszystkich własnych działaniach artystycznych najwyżej cenię spontaniczność, szczerość i uczciwość. To cechy, które powinny również definiować człowieka współczesnego, a tym samym jego twórczość. Najbardziej autentyczna, szczera i pozbawiona kalkulacji jest twórczość dziecięca.
Zajmuję się głównie rysunkiem, malarstwem, fotografią, grafiką komputerową, sztuką współczesną, pedagogiką i metodyką nauczania plastyki, oraz prowadzę własne wydawnictwo.
Ostatni raz w rybnickiej Bibliotece Głównej wystawiałem swoje prace w 2015 roku tym bardziej cieszę się, że po prawie 10 latach znów mam tę możliwość.
Ciekawsze wystawy zbiorowe i indywidualne Lecha Pierchały:
2024 - Pałac Baranowice - Galeria - Istność – Rysunek, wystawa indywidualna
2023 – Magical Dreams VII
- Bator Art Gallery – Szczyrk
- Dom Galerie – Austria – Wiener Neustadt
- Carmen Tarcha 5 – Warszawa
- Goldenmark -Poznań
- Rzeszowski Dom Sztuki – Rzeszów
- Galeria Sopra - Wrocław
2023 – Art Capital – Grand Palais Ephemere Paris – 4 Salons – Francja – Paryż
2022 – Bator Art Gallery – Szczyrk – Rysunek, wystawa indywidualna
2021 – Quartier des Banques by Signature – Fundacja Virtuosa - Szwajcaria - Genewa
2021 – Magical Dreams VI Bator Art Gallery
- Bator Art Gallery – Szczyrk
- Dom Galerie – Austria – Wiener Neustadt
- Teatr im. Wandy Siemaszkowej / Rzeszowski Dom Sztuki – Rzeszów
- Centrum Kultury Browar B - Włocławek
- Centrum Promocji Kultury – Warszawa
- Hopfenmuseum – Niemcy - Wolznach
2015 – Magical Dreams III Bator Art Gallery
- Bator Art Gallery – Szczyrk
- Centrum Promocji Kultury Warszawa Praga-Południe
- Galeria Miejska – Wrocław
- Hopfenmuuseum – Niemcy - Wolnzach