Hłasko, Gretkowska, Krupa, czyli NOC BIBLIOTEK

11 października w rybnickiej bibliotece odbyła się Noc Bibliotek pod hasłem „Nocny Marek (Hłasko)”.

Z tej okazji Czytelnia PiMBP wraz z Pracownią Plastyczną stworzyła literacką wystawę poświęconą Markowi Hłasce pt. „Marek Hłasko. Antynomie”. Ekspozycja stanowiła punkt wyjścia dla Czytelników, którzy mieli ochotę wziąć udział w quizie literackim. W Oddziale Zbiorów Specjalnych wyświetlano archiwalne zdjęcia Hłaski udostępnione dla rybnickiej biblioteki przez Zakład im. Ossolińskich. Dla fanów pisarza przygotowano projekcję filmu „Piękny dwudziestoletni”.
Gościem podczas Nocy Bibliotek (pierwsze spotkanie w ramach 50. Rybnickich Dni Literatury) była pisarka, scenarzystka, felietonistka, działaczka społeczna – Manuela Gretkowska, która zgromadziła w Sali wykładowej biblioteki komplet publiczności. Spotkanie było wymianą myśli między pisarką a czytelnikami. Poruszono wiele tematów politycznych. Mówiono także o kwestiach związanych z feminizmem, emigracją, alkoholizmem. Pytano również autorkę, skąd się rodzi pomysł na książkę. Wizyta Manueli Gretkowskiej zakończyła imponująca kolejka fanów czekających na podpisy książek i wspólne zdjęcie.

Tuż po spotkaniu z autorką „Trudno z miłości się podnieść”, czytelnicy udali się do Galerii, by móc posłuchać rozmowy Adriana Karpety z rybniczaninem, aktorem, laureatem tegorocznej Złotej Honorowej Lampki Górniczej – Aleksandrem Krupą. Aktor snuł opowieści o pracy w Hollywood, o jej początkach, o przygotowaniu do roli. Słuchacze mogli się dowiedzieć najróżniejszych ciekawostek, jak np. półroczna praca rybniczanina w kopalni. Pytano go m. in. o współpracę z Angeliną Jolie, a także o to, czy chciałby grać w Polsce. Akor wspominał okoliczności pracy na planie filmu „Salt”, mówił o Woodym Allenie, o polskim akcencie, którego nie jest się w stanie już pozbyć, a także o prywatnej pasji, jaką jest jazda na swoim motorze i to najlepiej przez szwajcarskie Alpy.
Warto dodać, że podczas Nocy Bibliotek nastąpił finał konkursu na najlepszy sleeveface pt. „Sypnij książką z rękawa”. Przyznano 3 równorzędne nagrody, otrzymali je: Piotr Pietrzyk, Elżbieta Rafińska i Nicoletta Szymala.

Noc z Markiem Hłaską pozwoliła przybliżyć życiorys tego niepokornego pisarza, a także stała się okazją do poznania artystów o różnorodnym dorobku, o którym chciało się usłyszeć, co pokazała licznie zgromadzona rybnicka publiczność.