Czarny sport – o historii żużla

Zapraszamy na spotkanie z autorami książki „Czarny sport – czyste emocje. Historia sportu żużlowego w Rybniku. 1932-2022”.

Spotkanie w ramach 53. Rybnickich Dni Literatury odbędzie się w Bibliotece Głównej 17 października o godz. 18:00. Wstęp jest wolny.

Dla tysięcy mieszkańców Rybnika oraz wielu sąsiednich miast i gmin, sport żużlowy jest niemal religią. W tym mieście tradycja kibicowania rycerzom czarnego sportu przekazywana jest z pokolenia na pokolenie - z ojca na syna, z matki na córkę.

Sport żużlowy w Rybniku przeżył już 90 lat, które usłane były niewyobrażalnymi sukcesami, wielkimi radościami, imprezami mistrzowskiej rangi, ale i latami, kiedy zastanawiano się, co dalej - czy klub wyjdzie z marazmu, czy przetrwa kolejny sezon. To tutaj, na stadionie przy ulicy Gliwickiej 72 w Rybniku, kibice byli świadkami wielkich wydarzeń, kiedy najlepszych żużlowców na świecie, w tym także tych naszych, wychowanych na Paruszowcu czy w Niedobczycach, dekorowano złotymi medalami i okazałymi pucharami. To tutaj rodzili się Mistrzowie Świata, Mistrzowie Polski i najlepsi żużlowcy polskich lig żużlowych.

O tej właśnie historii, o ludziach którzy ją tworzyli, piszą na łamach swojej książki, zatytułowane „Czarny sport – czyste emocje.. Historia sportu żużlowego w Rybniku 1932-2022” wielcy pasjonaci żużla:  Józef Cycuła, Henryk Grzonka, Maciej Kołodziejczyk, Barbara Kubica-Kasperzec i Stefan Smołka stworzyli książkę, która wszystko co ważne dla tej dyscypliny opisuje. I co ciekawsze dowodzi, że historia sportu żużlowego w Rybniku jest jednym z elementów historii miasta. Tych dwóch rzeczywistości nie da się rozdzielić. To książka nie tylko o sporcie, ale i o przywiązaniu, tradycji, emocjach, których kibice żużlowi są świadkami już od 90 lat. Znakomity skład publikacji zapewniła Pracownia Książki, a jej wydawcą jest Teatr Ziemi Rybnickiej. Mecenasem tej publikacji jest Urząd Miasta Rybnika.