Rozgość się u nas!
Francja – kraj artystów i filozofów, imponujących zabytków, chrupiących bagietek i dobrego wina, szerokich alei, zachwycającej przyrody, elegancji, stylu i dobrego smaku… Czy na pewno? Może dzisiaj to już przede wszystkim miejsce społecznych napięć i niepokojów, pełen sprzeczności miks kultur, przekonań i wyznań, kolebka "stref zakazanych", muzułmańskich gett i niebezpiecznych podparyskich przedmieść?
Na te i jeszcze wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z Anną Pamułą, niezależną dziennikarką i pisarką mieszkającą we Francji, autorką reportażu Wrzenie. Francja na krawędzi, który został nominowany do tytułu Książki Roku przez National Geographic Polska w 2021 roku.
Jak współistnieć w różnorodności? Jak pogodzić różne widzenie miłości, nienawiści i prawdy? Jak w tym wszystkim znaleźć porozumienie? Wyzwania, z jakimi dzisiaj mierzy się wielokulturowa Francja, dotyczą całej Europy, dlatego zapraszamy na spotkanie, które w ramach naszego cyklu „Rozmowy międzynarodowe”, odbędzie się w poniedziałek, 27 maja o godz. 18:00.
O autorce:
Anna Pamuła pisała o prawach kobiet i problemach migracyjnych między innymi dla Gazety Wyborczej i Oko.press w Polsce, Parents we Francji i Time’a w USA. Jej najnowsza książka Mamy do pogadania, oparta na sześcioletnich badaniach i stu wywiadach z kobietami na całym świecie, traktuje o macierzyństwie i stygmatyzacji związanej ze zdrowiem reprodukcyjnym kobiet. Autorka pokazuje w niej, że mimo znaczących różnic – kulturowych, społecznych, ekonomicznych – mamy całego świata bardzo wiele łączy. Podobnych rzeczy się boją, nad podobnymi się zastanawiają i o podobne walczą…
Współpracuje z Martyną Wojciechowską jako redaktorka i lokalna producentka. Wspólnie napisały bestseller Co chcesz powiedzieć światu? Z kolei z Martą Frej tworzy projekt Tabubabki. Była stypendystką SYLFF (Funduszu Stypendialnego im. Ryoichi Sasakawy dla Młodych Liderów), co zaowocowało książką non-fiction o polskich Żydach w Kostaryce (Polacos). Obecnie jest stypendystką IWMF (International Women Media Foundation) i Centrum Pulitzera. Mówi w siedmiu językach.