RDL 2018 Relacja ze spotkania z Tomaszem Samojlikiem. Ostatnim gościem Biblioteki Głównej w ramach 49. Rybnickich Dni Literatury był Tomasz Samojlik. Widownia wypełniona była najmłodszymi czytelnikami, do których adresowane było spotkanie. Autor gorąco zachęcał dzieci do sięgania po książeczki, oraz komiksy, szkicując fabułę każdej serii. Przy tym prelekcja w formie pokazu slajdów była utrzymana w duchu ekologicznym z wyraźnym przesłaniem byśmy od najmłodszych lat dbali o naszą Planetę.

Na początku autor zaprezentował swoja najbardziej znaną serię książeczek o żubrze Pompiku. Na dużej planszy zademonstrował naukę rysowania Pompika, czyli głównego bohatera wesołej opowieści o życiu żubrów: „Sprzedaję wam moje tajne techniki. Może za jakiś czas to wy wymyślicie bohaterów, to wy wymyślicie komiks”. „Jesteście w wieku, kiedy komiks najlepiej >>wchodzi<<”.

Z kolej utrzymana w zupełnie innym tonie opowieść „Ambaras” to historia z dreszczykiem.

Ambaras, tytułowy wilczek rodzi się pozbawiony węchu, lecz jako jedyne zwierzę w lesie rozumie ludzką mowę.

Seria komiksów „Umarły las” powstała we współpracy z Adamem Wajrakiem. „Umarłe drzewa to dla zwierząt prawdziwy raj na ziemi” – mówił autor. Opowieść jest utrzymana w stylu westernu, przepleciona mnóstwem ciekawostek przyrodniczych dotyczących wielu gatunków zwierząt.

„O rety! Przyroda” składa się z czterdziestu plansz pokazujących nasze polskie środowisko naturalne. W każdym z tych miejsc jest bogactwo flory i fauny. „To nie tylko książka naukowa, bohaterowie tej książki >>gadają<< za pomocą dymków komiksowych”. Jest tłumaczona na wiele języków. Druga część – „O rety! Przyroda świata” – „miejsca, które ukazałem w drugim tomie są zagrożone przez człowieka”.
Ryjówka malutka, będąca kolejnym bohaterem serii, waży tyle co łyżeczka cukru. Dobrzyk, bo o nim mowa, doczekał się już piątego komiksu, a w niedługim czasie jego przygody zostaną przeniesione na duży ekran jako pełnowymiarowa animacja oparta na pierwszych dwóch tomach przygód.

Aby czytać dalej odśwież stronę (klawisz F5) i kliknij „Następna strona"
Licznie zgromadzone na widowni dzieci były ciekawe, między innymi, ile czasu zajmuje napisanie książki, czy kiedy autor zacznie rysować zwierzątka-piłkarzy. Padło również pytanie o kontynuację słuchowiska o Ryjówce Dobrzyku – niestety wydawnictwo nie planuje drugiej części.

Pan Tomasz Samojlik zaprezentował wprost niesamowite podejście do dzieci, i dał się poznać jako wspaniały gawędziarz. Po spotkaniu młoda publiczność ustawiła się w ogonku by na swoich egzemplarzach opowiastek o Pompiku otrzymać upragniony autograf.