„Światła Północy” – wystawa fotografii Małgorzaty Szukalskiej

Wielbicielom komiksów „Światła Północy” kojarzą się z książkami Malin Falch, która północne krańce Europy opisuje jako krainę niezwykłą i niebezpieczną. - W rzeczywistości to miejsce piękne, wciąż jeszcze dzikie, ale przyjazne. Tu można wspinać się po górach, pływać kajakami, jeździć i biegać na nartach, spotkać łosie i renifery, ale przede wszystkim zobaczyć zorzę polarną, czyli właśnie światła Północy. Jednak nie zawsze i nie wszędzie - mówi Małgorzata Szukalska, której fotografie prezentujące „Światła Północy” można oglądać w Galerii Smolna (Filia nr 8, ul. Reymonta 69, budynek SP 34) od 6 marca do 26 kwietnia.

W trakcie swych podróży na północ Europy, Małgorzata Szukalska uchwyciła w obiektywie m.in. zorzę w Tromsø, wschody słońca i tęczę na Lofotach. Celem wypraw i największą atrakcją Lofotów jest właśnie zorza, która przyciąga turystów z całego świata, głównie miłośników fotografii.

O autorce:

Małgorzata Szukalska z zawodu jest inżynierem budownictwa, a fotografia, która towarzyszy jej od dzieciństwa, szybko stała się jej wielką pasją. Pierwszy analogowy aparat fotograficzny otrzymała od taty. Podczas studiów wywoływała zdjęcia w ciemni akademika, w którym mieszkała. Rozwój fotografii cyfrowej otworzył przed nią nowe możliwości realizacji jej hobby.

Aparat fotograficzny towarzyszy Małgorzacie Szukalskiej w pracy i w trakcie wyjazdów, zwykle trekkingowych. Kilka lat temu po raz pierwszy usłyszała o Lofotach, czyli archipelagu wysp na Morzu Norweskim. Jej droga na Lofoty wiodła przez Tromsø i to właśnie tam zobaczyła zorzę - światła Północy.

Jak wyjaśnia, by zobaczyć urok zorzy polarnej, potrzebne jest szczęście, dobra pogoda, aparat fotograficzny i statyw. Na dwóch z czterech wypraw Małgorzacie Szukalskiej udało się spełnić te warunki, czego efekty możemy oglądać na wystawie w Galerii Smolna.