Gromki śmiech na spotkaniu z E. Bočkiem 10 marca sala wykładowa biblioteki pękała w szwach, a to za sprawą spotkania z najzabawniejszym czeskim autorem ostatnich lat – Evženem Bočkiem i jego polskim wydawcą – Mirosławem Śmigielskim.

Wybuchów śmiechu publiczności nie sposób zliczyć i to od samego początku spotkania. Dystans do siebie, wnikliwa obserwacja ludzi oraz niespotykany dar opowiadania anegdot ze swojego życia – to mieszkanka, jaką podał licznie zgromadzonym fanom Evžen Boček, szczerze zaskoczony rekordową frekwencją (przyznał, że ze wszystkich spotkań autorskich w Polsce w Rybniku zjawiło się najwięcej czytelników: „Czuję się zdziwiony tą uwagą z państwa strony” – powiedział Czech).

Po pytaniu tłumacza, ile osób przeczytało „Ostatnią Arystokratkę” cała sala fanów uniosła ręce w górę. W efekcie wydawca zrezygnował ze streszczenia fabuły książki i zaczął rozmowę z autorem, który okazał się cudownym wodzirejem spotkania.