W zimowym ogrodzie biblioteki „W zimowym ogrodzie” – pod takim hasłem przed dwa tygodnie mali czytelnicy w wieku 7 – 12 lat spędzali ferie zimowe w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku.

W poszczególne dni tygodnia dzieci miały okazje uczestniczyć w zajęciach językowych, literackich, plastycznych i ruchowych pod czujnym okiem doświadczonych bibliotekarek z Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży. Uczestnicy ferii poznali m.in. sztukę składania papieru – origami. Małgorzata Harczuk (pracownik biblioteki) podzieliła się swoją wiedzą i umiejętnościami i poprowadziła warsztaty zatytułowane „Kwiatowe origami”. Z kolei pracownicy szkoły CJS AXON z Rybnika wprowadzali czytelników w świat języków obcych.

Czytanie na dużym ekranie, łamigłówki, labirynty, rebusy, odszukiwanie – to atrakcje, które przygotowały bibliotekarki na podstawie twórczości Tomasza Samojlika. Dzieci zapoznając się z komiksem autora pt. „Ryjówka przeznaczenia”, zostały wprowadzone w niezwykły świat przyrody, którym rządzą określone zwyczaje zwierząt.

– Twórczość Tomasza Samojlika pozwala odkrywać tajemnice zwierząt w sposób łatwy, lekki i przyjemny. Ma ona także wydźwięk proekologiczny – opisuje w sposób przystępny istotę segregacji odpadów czy sens sprzątania lasów – bohaterowie komiksu właśnie o to walczą. Nie bez znaczenia jest także ogromna dawka humoru – dzieci polubiły ten rodzaj literatury. Efektem zajęć (dla nas najważniejszym) były liczne wypożyczenia komiksów Tomasza Samojlika do domu – wyjaśnia Marta Kowalewska-Osada, bibliotekarz prowadząca zajęcia.

Ciąg dalszy relacji